Mi a különbség a monofaciális és a bifaciális napelemek között?

  • Frissítve 2024-12-07
A különbség a monofaciális és a bifaciális napelemek között

A napelemek folyamatosan fejlődnek, és mára az egyik legszélesebb körben alkalmazott megújulóenergia-technológiák világszerte. A napelemeknek két típusával fogunk foglalkozni: egy- és bifaciális napelemekkel.

A fotovoltaikus energiatermelés „költségcsökkentésének és hatékonyságnövelésének” folyamatos optimalizálásával az egyfelületű napelemek és a bifaciális napelemek nagy figyelmet és vitát biztosítanak a fotovoltaikus iparban dolgozók körében. Szóval, mi a különbség a monofaciális és a bifaciális panelek között? Mik azok előnyei és hátrányai? Mielőtt belemerülnénk ebbe a témába, definiáljuk a napelemek két típusát.

A monofaciális napelem csak a napelem elülső felületéről nyeli el a napfényt, míg a bifaciális napelem mindkét oldalán napelemeket tartalmaz. Elképzelheti, hogy amikor a panel mindkét oldaláról termel energiát, növeli a termelhető villamos energia mennyiségét. És pontosan ezért vezették be a napelemgyártók a bifaciális napelemeket. Mert többet hoz ki belőlük, ami több pénzügyi hasznot jelent a napenergia rendszeréből.

Hogyan működnek a monofacial napelemek?

Az egyoldalas modulok a legelterjedtebb és leghagyományosabb típusú fotovoltaikus panelek, amelyek elülső oldalán egyoldalas cella található. Az egyfelületű napelemek ugyanúgy működnek, mint a normál napelemek. A panel elülső felületéről érkező napfényt egyenárammá alakítják, amit inverterrel váltanak váltakozó árammá, majd felhasználhatják épületünk és otthonunk áramellátására. 

Hogyan működnek a bifaciális napelemek?

Hogyan működnek a bifaciális napelemek

A monofacialhoz hasonló hátlap helyett a bifaciális napelemek átlátszó hátlappal rendelkeznek, így a panel mindkét mérete képes rögzíteni a napfényt. Ez lehetővé teszi, hogy a panelek ne csak a közvetlen napfényt nyeljék el, hanem a visszavert fényt is. Általában csak a csempézett állványrendszerre vagy a földi, bifaciális napelemes rögzítőrendszerre szerelik fel, mert több energiát termelnek, ha a panel hátsó oldala több visszavert fényt képes rögzíteni. Minél magasabbra van döntve a bifaciális modul, annál több energiát termel a bifaciális panelekből.

Hova kell felszerelni a bifaciális napelemeket?

Figyelembe kell vennie, hogy a felület, amelyre a bifaciális napelemeket telepíti, tükröző-e. Ha a bifaciális napelem modulokat erősen tükröződő felületre, például fehér tetőre vagy nagy tereptávolságú talajra vagy havas területre telepítik.

A bifaciális napelem modulok lakossági alkalmazásokban is hatékonyak, és általában a talajszintre telepítik őket. Azonban a legtöbb ingatlantulajdonos számára, aki a tetőre történő telepítést tervezi, jobb választás lehet, mint a bifaciális panelek. A bifaciális modulok optimálisan használhatók kereskedelmi vagy közüzemi méretű alkalmazásokban, ahol a panelek magasan helyezkednek el, és szögben vannak elhelyezve a rögzítési felülettől, ezáltal lehetővé téve a fényvisszaverődést a panel hátsó oldalán.

Szükségük van-e a bifaciális napelemekre speciális napelemes rögzítőszerkezetekre?

Bifacial napelem tartó

A bifaciális panelek napelemes rögzítőrendszereit kifejezetten úgy kell megtervezni, hogy elkerüljék a napelemes szerkezetek árnyékát a panelek hátoldalán. A napelemtartók gerendái vagy szegélyei ne keresztezzék a napelem területét. Emellett a bifaciális napelemek nem alkalmasak egy tengelyes, egysoros tömbös napkövető rendszerre való felszerelésre, mivel az ilyen típusú napelemes nyomkövető forgástengelye eltakarja a bifaciális napelemek hátoldalát.

A Mibet New Energy egy professzionális napelemes állványgyártó. A napelemes rögzítőrendszerek széles skáláját kínáljuk, beleértve  a földre szerelhető napelemes rendszereket , a bifaciális szolártartókat, a tetőtéri napelemes tartókat, a szolár úszórendszereket stb. A bifaciális panelekhez speciálisan tervezett szolártartókhoz PGT4 földre szerelhető napelemes állványt és egytengelyes állványt kínálunk. napelemes nyomkövető rendszer dupla sorokkal az Ön lehetőségeihez.

A bifacial napelemek előnyei a monofaciális napelemekkel összehasonlítva

● Nagyobb teljesítmény: mivel a bifaciális napelem modul a panelek mindkét oldaláról képes áramot termelni, nagyobb a hatásfoka.
● Tartós: a bifaciális napelemeket mindkét oldalon edzett üveg borítja. Gyakran tartósabbak. Mivel az edzett üveg UV-álló és ellenáll a magas hőmérsékletnek és az erős szélnek.
● Jól működik szórt fényben: Az extra felület azt is jelenti, hogy a bifaciális panelek jobban teljesítenek szórt fényben. A hosszú távú költségek alacsonyabbak, mint a monofacial panelek.
● Csökkentett PID: Keret nélküli bifaciális panelek esetén a napelemek kisebb valószínűséggel szenvednek potenciálisan kiváltott degradációtól (PID). Itt térnek el az elektromos áramok a tervezett útjukról, és ennek következtében korrodálják a napelemeket. Ezenkívül a fémkeret nélküli bifaciális panelek nem igényelnek földelést, mivel nincsenek fém érintkezők a külső oldalon.
● Hosszabb garancia: a bifaciális panelekre általában hosszú, akár 30 év garanciát adnak, míg a monofacialra csak 25 év.

monofaciális napelem vs. bifaciális napelem

A bifaciális napelemek hátrányai a monofaciális panelekhez képest (lásd ezt a táblázatot)

Modul típusaBifaciális napelem modulMonofaciális napelem modul
Kezdeti költségek10%-kal magasabbalacsonyabb
Súlynehezebböngyújtó
Telepítési költségekmagasabbalacsonyabb
Rugalmaskevesebbtöbb

Elvihető:
● A bifaciális napelem modulok által termelt villamos energia 5%-30%-kal magasabb, mint a hagyományos egyoldalas moduloké. A keletkező többletenergia pontos nagysága a napelemeket körülvevő környezeti feltételektől függ.

● A panel hátulsó oldaláról érkező teljesítmény a talajfelülettől, például fűtől, homoktól, megjegyzéstől, stb. függően eltérő. Figyelembe kell vennie, hogy a felület, amelyre a bifaciális napelemeket telepíti, tükröző-e.
● A monofacial panelt könnyebb felszerelni, mert könnyebb és rugalmasabb.

Következtetés

A bifaciális napelemek egyik legnagyobb előnye, hogy minden egyes panellel több napenergiát termelnek. Tehát ha optimalizálni szeretné az egy négyzetlábnyi területen termelhető villamos energia mennyiségét, a bifaciális panelek előnyt élveznek. A legtöbb megbízható panelgyártó 25 évtől 30 évig terjedő garanciát kínál, és a panelek még jóval a garancia lejárta után is termelhetnek áramot. Hosszan tartó módot biztosítanak költségmentes és károsanyag-kibocsátásmentes villamos energia előállítására!KeresésLegutóbbi hozzászólások

AjánlomAjánlom

napelemes nyomkövető rendszer

Hozzászólások lezárva.